Hozzávalók:
1 db kb. 1kg-os főzőtök
1 cs. előfőzött rizs
50 dkg pulykahús (bármilyen hús lehet)
1 fej hagyma
2 gerezd fokhagyma
1 dl tejföl
só
őrölt bors
pici olaj
1 ek. kapor (lehet szárított is)
mártogatóshoz:
2 dl joghurt
csipet őrölt bors
apróra vágott kapor ízlés szerint
Elkészítés:
A tököt meghámozzuk, végeit levágjuk. Kb. két ujjnyi szeletekre vágjuk, belsejüket kiszedjük. Az így kapott tökgyűrűket egy olajjal vékonyan kikent tűzálló tálba állítjuk egymás mellé. A töltelékhez az előfőzött rizst a leírásnak megfelelően elkészítjük. (maradék rizs is jó hozzá) A húst nagyon apróra vagdaljuk, a kényelmesebbek vehetnek egyből darált húst. A hagymát megtisztítjuk, szintén apróra kockázzuk a fokhagymagerezdekkel együtt. Olajon megfuttatjuk, majd rátesszük a húst, fehéredésig kevergetjük. Megszórjuk sóval, őrölt borssal, majd pici vizet alá öntve megpároljuk. Kicsit nagyobb lángon elsütjük alóla a folyadék jó részét, de nem mindet, hogy maradjon egy kis szaft is alatta. Belekeverjük a tejföl 3/4 részét, és összeforgatjuk a rizzsel. Az a jó, ha egy szaftos tölteléket kapunk. Érdemes megkóstolni, és szükség esetén még dobni rá egy kis sót, mert a tököt nem fogjuk sózni, hogy ne "löttyedjen" meg sütés közben. A masszával megtöltjük a tökkarikákat. a tetejükre egy kis tejfölt simítunk, a sütőtálba pedig egy kevés vizet löttyintünk. Lefedjük alufóliával, és előmelegített sütőbe toljuk aránylag kis lángon. Jó húsz percet hagyjuk így párolódni a tököt, majd levesszük a fedést, és készre sütjük. Nem kell a tököket vajpuhára párolni, jó ha érezzük, mire harapunk rá. Míg egy kicsit meghűl, addig a joghurtot elkeverjük az apróra vágott kaporral, őrölt borssal, és egy pici sóval. Ezt adjuk a tányérokra szedett tökkarikák mellé.
Amikor beindul a nyári szezon, és egymást érik a finomabbnál finomabb zöldségek, gyakran azt sem tudja az ember, mit készítsen belőlük. Nálunk gyerekkoromban nem volt túl nagy népszerűsége a töknek, apukám nem szerette, s anyu ezért nem is készített. Én viszont imádom a tököt minden formában. Leginkább a klasszikus jó kis kapros tökfőzelékért rajongok, amit persze se a fiam, se a férjem nem szeret. Na a jövő héten juszt is készítek magamnak egy adagot! Mivel a rántott tök, cukkini viszont menő mindenkinél, úgy gondoltam, megpróbálkozom ezzel a töltött verzióval is. Bence idegenkedve fogadta, a világ minden kincséért sem kóstolta volna meg, bár ebben talán én is hibás vagyok, hiszen beharangoztam, hogy neki sütök lángost. Na hülye lett volna helyette a tökre szavazni :-) Az apja viszont jóízűen megette a maga adagját. Mivel pasiból van, azért lenyomott utána még ő is két lángost :-)
Nagyon szuper ez a töltött verzió!! Felvettem a kipróbálásra várók közé! :)
VálaszTörléscsak most látom, hogy az a férjem profilja volt, bocs! :)
VálaszTörlésSemmi gond Marika, én is jártam már így a Bence gmailjével :-)Próbáld ki bátran a töltött tököt, nagyon finom. a keresztlányom vegetáriánus, úgy okoskodtam, hogy ha neki készítem, akkor hús helyett vagy gombát, vagy vegyes zöldségköretet használok majd.
VálaszTörlésTetszik az oldal. Gratulálok.
VálaszTörlésNagyon szépen köszönöm!
VálaszTörlésMegint kaptam egy jó ötletet ezzel a receptúrával, bár mi a sima tökfőzeléket is nagyon szeretjük, de ezzel a verzióval változatosabb lesz a felhasználása. Köszi Timi!
VálaszTörlésKedves Timi! 2013-ban találtam ezt a receptet a blogodon és mindjárt le is mentettem magamnak Sikli Timi töltött töke címmel. Nagy kedvenc, azóta ha van egy szép tököm abból biztosan nem tökfőzelék készül, hanem a töltött tök ezen egyszerű és rendkívül finom verziója. Köszönöm a receptet.
VálaszTörlés