Aki követ a facebook oldalamon, az már tudja, hogy szinte minden nap írok valami érdekeset, olyat ami általában ételekkel, alapanyagokkal, zöldségekkel, gyümölcsökkel kapcsolatos. Úgy döntöttem, itt szépen sorban helyet adok ezeknek a feljegyzéseimnek, hátha lesz olyan, akinek még újdonság, vagy szivesen visszaolvasná később is gondolataimat, feljegyzéseimet. Nem a megjelenés sorrendjében kerülnek be pontosan ide majd a dolgok, de igyekszem, hogy átláthatóak legyenek!
BOGRÁCSOZÁS
Valahol azt olvastam, hogy a magyar konyha annak köszönheti nemzetközi elismertségét, hogy sosem volt kőbe vésve. Hogy jutott ez a mondat most eszembe? Nézegettem a blogomat, és ott láttam képeket, korábban készült bográcsos ételekről. Eszembe jutott, hogy ezer éve nem pakoltuk már meg a bográcsot, nem főztünk egy olyan igazi finomságot, amit tűzhelyen, lábosban képtelenség. Na persze az is eszembe ötlött rögtön, hogy nincs is már hol felállítani az állványt, a szabad területeken pedig szigorú tűzgyújtási tilalom van, ezt Ti se felejtsétek el!
Szóval a bográcsozás az, amiről most kicsit elmélkedni akartam. Nagy okosságokat ne várjatok tőlem, a főzésnek ez a módja a Drágám specialitása, én maximum a kukta vagyok ilyenkor mellette, aki zöldséget pucol, hagymát aprít :-)
Na de kezdem talán az elején, méghozzá azzal, hogy a bogrács használata nálunk magyaroknál nagyon régi időkre nyúlik vissza. Még nomád őseink korára vezethető a kezdet, bár akkor inkább cserép bográcsban készültek az ételek. Ezt még a honfoglaló magyarok hozták a Kárpát-medencébe, s ez lett a magyar fazekasság legjellemzőbb alkotása. A fém bográcsok csak a középkorban jelentek meg.
Úgy tartják, hogy a magyar gasztronómia világának talán legsajátosabb része a bográcsozás. Külföldi emberek számára már az maga megfoghatatlan, hogy mi sertészsírt használunk, már ha igazán jót akarunk végeredményként enni. Alap nálunk a bőségesen mért hagyma, s legtöbb ételünknél a fűszerpaprika is helyet kap. Nem válogatunk, a bográcsban levest pont olyan szivesen készítünk, mint bármilyen egytálételt, pörköltfélét.
Ilyen "aranyszabály" például az, hogy minden hozzávalót előkészítve, lehetőleg a használat sorrendjében magunk mellé készítsünk. És persze nem árt azt sem letisztázni még a legelején, mit is akarunk főzni. S hogy miért mondom ezt? Mert bizony ha a húsos ételekre gondolok, jelentős különbség van a pörkölt és paprikás között, s akkor egy jó gulyásról még nem is beszéltünk.
Érdemes szólni róluk, mert sokan keverik az elkészítés módját, s így bizony nem biztos, hogy azt kapják a végén, amit a tányérba szerettek volna merni.
Ha pörköltöt készítünk, először zsírban megpirítjuk a hagymát, illetve tehetünk a bográcsba szalonnát, s azt kisütjük, utána jön csak a hagyma. Hagyjuk kicsit puhulni-pirulni a hagymát, majd félre húzzuk a bográcsot és csak úgy szórjuk rá a paprikát, végül mehet bele a hús. Átkavarjuk, és türelmesen kivárjuk, míg a hús kis levet enged, aztán adunk hozzá csak kevés vizet. Lehet fűszerezni, sóval, borssal, esetleg kis friss paprikával, paradicsommal. Készre főzzük.
A paprikásnál zsírt olvasztunk, hagymát dinsztelünk, erre kerülnek a húsok, majd fedő alatt párolódnak kicsit. Ha a hús levet ereszt, mehet rá a só, bors, fűszerpaprika, és annyi víz, esetleg kis bor, ami ellepi. Ízlés szerint persze itt is kerülhet bele paprika, paradicsom, esetleg kömény, babérlevél. Nem kevergetjük, csak rázogatjuk a bográcsot főzés közben. Ha a hús puha, a paprikás vígan elbír egy kis jó tejfölt, amit pici liszttel elkeverünk, majd hőkiegyenlítés után a bográcsba csorgatunk. Még egy rottyanás, és lehet tálalni valami finom körettel.
A gulyás készítése sem ördöngős dolog. Szalonna pirítással indul, amit ha alaposan kisült kiszedünk egy tányérra. Helyére kerül a hagyma, majd dinsztelődés után a paprika és a paradicsom. Jöhet egy kis só, hogy levet eresztve puhulni tudjanak. Ízesítsük őrölt borssal, köménnyel, zúzott fokhagymával, sóval, fűszerpaprikával. Aki bírja tehet bele kis csípőset is. A húst forgassuk jól át rajta,majd öntsük fel annyi vízzel, ami bőségesen ellepi. Had főjjön! Amikor a hús már félig puha, mehet rá az összevagdalt zöldség, az összekötözött petrezselyem-és zellerzöld. Most már látni fogjuk, mennyi vizet bír még el, hogy egy jó kis sűrű gulyást kapjunk, amibe a fősés végén nokedlit, csipetkét is szaggathatunk!
Persze amiket én most itt leírtam, azt csak saját receptjeim alapján javasoltam. Mindenki úgy készíti el ezeket az ételeket a bográcsban, ahogy neki a legjobb, legízesebb.
Egy a lényeg, hogy tele pocakkal majd jólesően dőlhessünk hátra, s elmondhassuk, ez a nap is jól sikerült!
PARADICSOM
Megint személyes indittatású a bejegyzés, hiszen ha kimegyek a konyhába, a pulton ott a zöldségeskosár, amiben illatos paprikák és mosolygó paradicsomok sorakoznak. Mindkettőt kedvelem, de a paradicsom a leg nálam. Amikor jól meg van érve az az igazi "parasztparadicsom", amiből nincs két egyforma a tövön, csak összevágok egy tányérral, kicsi sóval mehintem, és amolyan nasiként megeszegetem vacsora helyett, vagy éppen könyvolvasás közben.
Több ezer olyan étel van, aminek elkészítéséhez használjuk ezt a zöldséget, vagy gyümölcsöt. Mert az Andok-alján, ahol a paradicsom őshonos, tomatl'-nak, azaz szilva gyümölcsnek hívták. Így nevezték aztán a spanyol felfedezők is.
A paradicsom, a kukoricával, burgonyával, chili paprikával és az édes burgonyával együtt a 16. század derekán kerültek Spanyolországba Kolumbusz hajó útjainak során. 1544-ben Olaszországban egy gyógynövény- kereskedő aranyalmának nevezte, s mint nemi vágyakat serkentő étel említette.
A gyógynövényből népszerű főzési alapanyaggá válását az 1700-as években kezdte meg. Az elsőként megjelent recept 1692-ben látott napvilágot: ‘paradicsom szósz, spanyol módra’ néven.
Manapság a paradicsomot inkább már zöldségnek tekintjük, annak főzési felhasználása miatt. Az egyik legkedveltebb alapanyag, és nem csak azért, mert főpzni lehet vele. De pompásan passzaol a szendvicsekhez, sajtokhoz, és megannyi fűszerhez is.
Magas C-vitamin és folsav tartalma van, étrendünkben fontos forrása a likopinnak. A magasabb likopin tartalmú vérplazma csökkentheti a rákos megbetegedések kialakulását, különösen a prosztata rákét. Szervezetünkbe történő bejutása nagyban függ attól, hogy milyen formában fogyasztjuk a terméket. A vérplazma likopin felvétele jóval hatékonyabb, ha hőkezelt paradicsom termékeket fogyasztunk, a nyers paradicsommal szemben. Ugyanígy a likopin bioaktivitása, vagy biológiai hasznosulása nagyobb, ha hőkezelt paradicsomléből jutunk hozzá, mint a nyers paradicsomléből.
KÁVÉ VAGY FRAPPE
Mennyire vagytok kávérajongók? Ebben a melegben is forrón kortyoljátok, vagy ebéd után jöhet egy finom frappé?
Mint oly sok minden, a frappét is a véletlen, és az emberi találékonyság találkozása szülte.
De mi is az a frappé? Nem más, mint egy instand kávéporból készült hosszú kávé, amit tejjel és cukorral ízesítenek, és mixerrel habosra keverik. Leginkább Görögországban hódít ez a hűsítő ital, melyet hosszú nyakú poharakban, jégdarabokkal és szívószállal kínálnak.
Senki nem készült a tudatos feltalálására, inkább kicsit a kényszer szülte az első pohár finomságot. Történt ugyanis, hogy a 1957-ben a Thesszaloniki Nemzetközi Kereskedelmi Vásáron a Nestle bemutatott egy új gyermekitalt, egy instant kakaót, amit tejjel kellett összekeverni és egy shakerben felrázni. A cég egyik alkalmazottja, Dimitrisz Vakondiosz viszont másra vágyott, nem a kakaóra. Szokásos kávéját szerette volna elfogyasztani, de a vásár területén nem tudott sehol vizet forralni, ezért a kávéport hideg vízzel keverte össze, és felrázta a shakerben, hogy feloldódjon. Ezzel a kísérlettel született meg az első frappé kávé. Azóta persze már számtalan frappévariáció született. A görögök szigorúan veszik a kávé-cukor arányt, lévén ők a legnagyobb rajongók. De már likőrös, kakaós változatok is születtek, s a kávéházakban a nyári nagy melegben egy-egy gombóc vaníliafagylaltot is pottyantanak a pohárba, bár így már nem igazi a frappé, hiszen nem lehet összerázni. De annyi baj legyen, az íz mindenért kárpótol :-)
HÚSLEVES
A fiúk ma nem kívántak levest, így egy tepsibe krumplit szeleteltem, megpakoltam fűszeres tarjaszeletekkel, hagymakarikákkal és lefedve betoltam a sütőbe. Ahogy Harry Potter mondaná, csíny letudva! :-)
De azért bevallom, nekem kicsit hiányzik, hogy nem érzem a konyhából bekígyózni a húsleves semmihez sem hasonlítható aromás, mindenféle emlékkel teli illatát. Mert valjuk be, ez az a leves, -szerintem a levesek királynője- ami mindenkiben megidézi kicsit a gyermekkort, hiszen nem igazán van olyan háztartás, ahol ne készítették volna. Vagy a hagyományos vasárnapi menü részeként, vagy gyógyítóként egy-egy betegség idején. De vajon kinek a fejéből, és mikor pattanhatott ki ez a nagyszerű recept, ami ugyan mindenkinél ugyanúgy húsleves, mégis családonként változik az íze, őrizve a nagy titkokat.
Sajnos nem magyar a szülője, de kivételesen nem is görög. A németek voltak azok, akiknél először tányérokba került ez a leves, amit ők brüejeként említenek, s ez forró folyadékot jelent. Gyorsan hódító útjára indult, a Kárpátmedencében hamar kedvelt fogássá vált, s az 1700-as évek közepétől már a párizsiéttermek is húslevessel csalogatták vendégeiket.
Igazándiból itt Európában sokáig nem volt divat a leves fogyasztása, de az 1800-as évektől helyet kapott az étlapokon, menükben első fogásként. Nem is kellett sok idő, és elődeink feltétlen hívei lettek a húslevesnek. Vasárnapi ebédek, lakodalmi vagy ünnepi asztalok elképzelhetetlenek lettek húsleves nélkül. Sokan a marhahúsos verzióra esküsznek, de bőven vannak azok is, akik elsősorban tyúkból tartják igazinak ezt a levest. Én is úgy gondolom, hogy a jó sárga házi tyúkból főzött levesnek tele friss zöldségekkel, nincs párja! Hajszálvékony cérnametélttel, vagy házi csigatésztával, esetleg habkönnyű grízgaluskával mennyei étel!
BEFŐZÉS
Megint egy családi szösszenéssel kezdem az írást, de szerintem aki követi soraimat, annak már nem újdonság ez. Tudjátok mi az érdekes? Hogy az a bizonyos tanya, és az ottani nyári élet amiről rendszeresen jó szívvel mesélek most felnőtt fejjel, gyerekként csak egy szükséges rossz volt számomra, s amikor már tehettem, felmenekültem Pestre az unalmas falusi élet elől. Mostanában viszont- Bence szerint öregszem- egyre szebbnek látom az egykori emlékeket, s bizony ma már nagyra értékelném mindazt, ami ott körülvett szépségben, bőségben minket.
Na de miről is akartam írni ma? Ja persze, a befőzésről. Mert mi más is lehetett volna ennyi gyümölcs mellett a július és augusztus fő mozgatója egy ilyen helyen. Bizony erre a feladatra rá kellett készülni rendesen. Már csak azért is, mert a tanyavilágnak egyetlen kis boltja volt, ami ilyenkor nem mindig tudta ellátni megfelelő mennyiségű cukorral, ecettel, tartósítószerrel a háziasszonyokat. Sokszor még a szomszédoknak is mi fuvaroztuk a városból apukámmal a hozzávalókkal.
Mikor elkezdtem keresgetni a témában, meglepve olvastam, hogy a cukrot mint a tartósítás egyik fő hozzávalóját az első világháborúig csak kivételes esetekben használták. Na persze nem csak a befőzésben, de az egész konyhában sem játszott jelenléte jelentős szerepet. Viszont érdekesség képen megemlíteném, hogy a befőzésnek és a lekvárkészítésnek legalább akkora múltja van, mint a sörfőzésnek! S ha már lekvár, ne menjünk el amellett, hogy mind a mai napig egy-egy igazi jó szilvalekvár minden gond nélkül túllép a cukor használatán. Itt a mi vidékeinken, elsősorban a Szatmári részen nagyon híres szilvalekvárok készülnek, melyeket egészen keményre, több évig tökéletes minőséget megőrző, hozzáadott cukrot nem tartalmazó minőségben főznek.
A háziasszonyok már régen, és ma is tudják, hogy a gyümölcsnek, amit el szeretnének tenni a hidegebb időkre, legalább 75%-ban érettnek kell lennie, akkor a legalkalmasabbak a cukoroldatban való tartósításra. Nálunk magyar háziasszonyoknál leggyakrabban a meggy, a cseresznye, a barack, a kajszi, a körte és a birs kerül üvegekbe. Bár a birsalmáról nekem inkább a finom sajt jut eszembe, nem a befőtt. Egyébként azt tudtátok, hogy a birs volt az első gyümölcs, ami aranyalma néven tartósításra került? Mint oly sok minden, ez is a görögök ötlete volt, hiszen az egyébként igen kellemes illatú birset nyersen képtelenek voltak elfogyasztani.
S bár az arányokat, adagokat legtöbbször kitapasztalták a háziasszonyok, s egymásnak továbbadták a recepteket, azért csak megjelentek az első szakácskönyvek is a témában. Főúri asszonyokhoz, például Bornemissza Annához vagy Apor Zsuzsannához köthetőek a legrégebbi befőttes, lekváros receptek.
RÁNTOTT SZELET
Szerintem már minden háztartásban készül a vasárnapi ebéd, sőt az ügyesebbek már túl is vannak a nehezén. Ma már ugyan nincs "kőbe vésve" a húsleves-krumpli-rántotthús hármas, de valljuk be, azért szivesen esszük még sokan ezt a menüt ilyenkor. Ha másért nem, akkor azért, mert kicsit megérinti az embert a gyermekkor szele. Amikor még nem a forró olaj mellett álltunk fél délelőtt, maximum a krumpli farigcsálását bízták ránk. Na bevallom, nálunk ezt is csak a drága nővérem engedte meg, anyu inkább maga végezte, nem bírta nézni, hogy bizony mi gyerekek nem hajszál vékonyan kapjuk le a krumpli héját a kiskéssel. S hogy miért is locsogok most ennyit?
Mert van időm. A töltött cukkini a grillben csücsül, a rántott csirke sütését pedig ügyesen lepasszoltam a Drágámnak. Mondjuk éppen azért, mert panírozás közben eszembe jutott, hogy mi magyarok előszeretettel forgatunk mindenfélét bele a liszt-tojás-zsemlemorzsa hármasba. De ne bízzuk el magunkat, mint oly sok minden, ez sem a mi nagy találmányunk.
Kicsit utána néztem, és hamar kiderült, hogy ez az okos gondolat a bizánciaktól ered, mely aztán a mórok közvetítésével jutott el az ibériai félszigetre, ahol az ily módon beburkolt húsokat Andalúz szelet néven fogyasztjákazóta is. Aztán az itáliai háború zsoldosai tovább vitték Olaszországba a jó ízű ételt. Itt azonban történt egy kis konyhaháború. Ugyanis a gazdagok jólétüket fitogtatva aranyporral zóratták be a husokat. Erre persze a milánói szakácsok igencsak berágtak, s eldöntötték, az általuk feltálalt szeletek bizony a "szegények aranyát", azaz a panírt kapják borításnak.
Ez lett a Milánói szelet, ami később Radetzky marsall katonáinak köszönhetően eljutott Bécsbe, ahonnan aztán világhódító útra indult. Ezek a szeletek még szigorúan borjú húsból készültek, s abban tértek el az olasz verziótól, hogy kihagyták belőle a parmezánt. Egy 1907-ből származó délnémet szakácskönyv is már csak egyszerűen zsemlemorzsába forgatott borjúszeletként említi.
Ma már persze nem csak borjút, de szinte mindent amit egyébként megeszünk, képesek vagyunk panírozni, bundázni. De nincs ezzel semmi gond! a konyha felől nálunk is igencsak gyomrot korgató illatok jönnek, kisültek az első panírozott csirkedarabok.
Akármi lett kedves barátaim nálatok időközben a vasárnapi ebéd, én nagyon jó étvágyat kívánok hozzá!
Az élelmiszerek szerves savakkal történő tartósítása a világ kulináris örökségének évezredek óta része. Savanyúságokkal, savanyított élelmiszerekkel a világ majdnem minden részén találkozhatunk. Ha nem tévedek, akkor a savanyított kovászolással készült zöldségek valamikor az első kínai császár, Csin Si Huang-ti (legtöbben a híres agyagkatona hadseregéről ismerik a nevét) idejéből származnak. A kínai nagyfalon dolgozó munkások rizsadagját egészítette ki tartósított káposztával. Nem fogom most végig elemezni, hogyan jutott el napjainkig ez a technológia, de arról írok néhány gondolatot, mi is történik a folyamat végbemenése közben, míg a nyers uborkából ropogós, semmihez sem fogható ízű savanyűság lesz. Azt gondolom egy háziasszonynak sem kell mondanom, hogy a zöldségeket kétféle módon kezelhetjük. Tartósíthatjuk ecettel, mondjuk a csemegeuborkát, csalamádét, és kovászolhatjuk, azaz erjeszthetjük, mint az említett uborkát.
A kovászolással alapjában utat engedünk a baktériumoknak, -egészen pontosan a tejsavbaktériumnak-hagyjuk garázdálkodni őket az üvegben, így rövid időn belül megváltoztatják a velük kapcsolatba lépő zöldség ízét, állagát. Tulajdonképpen itt a kenyér az, ami magas cukortartalmával beindítja a folyamatot. A sós lé pedig nagyszerű táptalaj, s a tesójsavbaktériumok munkához látnak, beférkőznek az uborkába azokon a részeken, ahol a zöldséhet megszurkáltuk, vagy megvágtuk. A folyamatot a meleg még inkább táplálja, ezért van az, hogy napos helyet keresünk a kovászolnivalónknak az erkélyen, teraszon. Bár azért ne a tűzző napra tegyük, egy egyenletes jó meleg tökéletes lesz számára.
Gyerekkoromban, na jó, még néhány évvel ezelőttig is teljesen természetes volt számomra, hogy a nagy befőttes üvegbe az uborka, só, kapor (esetleg fokhagymagerezd) tetejére enyhén megpirított kenyérszeletet teszünk. Aztán pár éve felütötte fejét a krumplis változat, ami alapjában véve nem mai találmány, csak mi nem alkalmaztuk eddig. És én bizony elcsábultam! Ne kövezzetek meg, de bizony már jó két éve krumplikarikákkal zárom le az üveg tetejét. Tudom, tudom, ez így nem igazán kovászos, de finom! Bár gondolom anyukám ha élne, nem igen dícsérne meg, szerette a tradíciókat tartani.
Amellett, hogy nagyon finom, igencsak gazdag probiotikumokban, enyhíti az izomgörcsöket, szabályozza a vércukorszintet. Gazdag antioxidánsokban is, és a gyomornedveket semlegesítve nyugtatja a gyomrot, s az sem utolsó gondolat, hogy a kalóriatartalma 100 grammonként csak 11. Szigorúan csülökpörkölt nélkül nézve, de úgy meg mit érne az egész :-D
De persze nem is én lennék, ha nem motoszkált volna a kis manó a fejembe, azt kérdezve, mit lehet tudni erről a kesernyés, mégis emberek milliónyit meghódító italról. Ha hinni lehet a múlt szavának, akkor az ókori Egyiptomban a gízai piramisok építői már mint fizetőeszközt használták a sört. Úgy mondják, hogy egy napi munkáért egy gallon, azaz 3,8 liter sört kaptak. Persze az a nedü még nem volt pont olyan, mint amit ma csapolnak, vagy töltenek ki az üvegekből. Alacsonyabb alkoholtartalommal bírt, viszont sokkal táplálóbb és sűrűbb volt, hiszen árpamalátából főzték, gyakran datolyával vagy más gyümölcsökkel ízesítve. No és persze nem feltétlenül egy kocsmapultra támaszkodva kortyolgatták. Gyakran csináltak levest belőle reggelire, vagy valami gyenge rántással ételt kenyérhez.
A sör rajongói most jólesően megsimogathatják a pocakjukat, s hátra dőlhetnek egy "ugye megmondtam!" felkiáltással, hiszen a sört nem csak élvezeti cikként lehet fogyasztani. Az italnak a mértékletesség szabályait betartva nagyon sok pozitív hatása van. Gyorsítja például az anyagcserefolyamatot, oldja a feszültséget és csökkenti a rossz koleszterin szintjét. A híres sörhelyeken, például Lengyelországban és Csehországban vesekő mellen receptre is felírják a sört, sőt itt nagy hagyománya van a testi-lelki felfrissüléshez ajánlott sörös gyógyfürdőknek is.
Száz szónak is egy a vége, ma a Nemzetközi sörnapon tessék hát uraim (és persze a hölgyek is ha szeretik) a nap végén elkortyolni egy-két pohár habzó seritalt!
De mi is a tejberizs tulajdonképpen
Egy kása, amit rizsből és tejből készítünk, s aminek az állaga leginkább egy pudingra emlékeztet. S bár egyszerűnek tűnik az elkészítése, bizony ennek is lehetnek buktatói. Induljunk ki mindjárt abból, hogy nem mindegy, milyen rizst használunk hozzá. A legjobb akkor lesz ez a finomság, ha gömbölyű, amolyan rizottónak való rizst választunk hozzá. A hosszú szemú rizs nem igazán ehhez az ételhet való, azt most tegyük félre.
A következő dolog amire érdemes odafigyelni az az, hogy alaposan átmossuk a szűrőbe tett rizst. Minél jobban öblögetjük, annál inkább kimossuk belőle a felszínére tapadt keményítőt, s így főzés közben nem fog olyan könnyen leragadni az étel. Ez nem csak a tejberizs főzésénél igaz.
Lényeges kérdés az arány is. Vagyis hogy mennyi rizshez mennyi folyadékot használjunk. Szándékosan nem írtam tejet, mert a legjobb végeredményt tapasztalatom szerint akkor érhetjük el, ha vizet és tejet egyaránt használunk a tejberizs készítésekor. Sima tejberizs főzésénél legjobb háromszoros mennyiségű folyadékkal számolni a rizshez képest.
Aztán vita tárgya lehet még az ízesítés is, bár ezen sem igazán érdemes sokat agyalni, hiszen mindenki úgy eszi, ahogy leginkább gusztusa támad rá. Ilyenkor nyáronakár friss gyümölcsökkel is felturbózhatjuk, de kanalazhatjuk egyszerűen csak őrölt fahéjjel vagy cukros kakaóporral megszórva is.
Persze nem is dolgozna bennem a kisördög, ha simán elmennék a dolgok mellett, s nem érdekelne, mit is írnak erről az ételről.
Ha hivatalosan akarok fogalmazni, akkor azt kell mondanom, hogy a palacsinta folyékony masszából készített, serpenyőben mindkét oldalán megsütött, édes vagy sós étel. Az tudvalevő, hogy nem a mai kormány "adománya", hiszen már anyáink, nagyanyáink is sütötték, ették úgy a mindennapokban, mint az ünnepek alatt. Már a római korban is ismert volt a palacsinta, amit latinul placentának neveztek, s talán nem véletlen a névválasztás, ha értitek mire gondolok. Na de ezt most természetesen nem fogom kivesézni!
Régészeti leletek bizonyítják, hogy ezelőtt 30 ezer évvel a kövekkel megőrölt lisztet vízzel összekeverték, és forró kövön vékony lepényt sütöttek belőle. Akkor még nem igazán kenegették túróval vagy lekvárral, de nagyon fontos szerep jutott ennek az ételnek a római légiók ellátásában. Nem csak azért, mert laktató volt, - főleg ha húst ettek mellé- hanem azért is, mert sokáig el lehetett tartani. a légiókkal terjedt át a Duna medencéne, így jutott el a német, francia és angol vidékekre. Az első magyar nyelvű alapreceptről azt hiszem 1439-ben lehetett először olvasni, ebben tettek említést a hozzávalókról és az arányokról.
A palacsinta sütése nagyszerű ötletnek bizonyult a nagyböjt előtt is, hiszen akkor néphagyomány szerint húshagyó keddig minden olyan elspájzolt élelmiszert el kellett fogyasztani, amit a másnapi hamvazószerdát követően tilos volt enni. A palacsintatészta egyik alapanyaga a tojás, és a kisütéséhez akkoriban zsírt használtak, így ideálisnak bizonyult a feleslegessé vált tartalékok felhasználására.
Szoktuk mondani, hogy ahány ház annyi szokás, na ez a palacsinta esetében is igaz. Egészen pontosan arra gondolok, hogy míg mi elsősorban vékonyan sütjük ki a tésztát, addig a franciák egészen óriási méretekben készítik, mindenféle finomsággakl megtöltve, s rendszeresen flambírozzák is.
Ezzel szemben az angolok inkább kis sütőporral nyomják meg a masszát, s ebből lényegesen kisebb, de vastagabb palacsintákat sütnek, amit leginkább vajjal és juharsziruppal fogyasztanak. a belgák által elhíresült édesség neve waffel, amely nem más mint egy különleges sütőben készülő vastag tésztájú lepény, édes feltétekkel. A legismertebb hazai változatok a simán töltelékkel megkent és feltekert palacsinta mellett a Gundelpalacsinta, a Hortobágyi húsos palacsinta és a tortaként felszolgált, lekvárral, dióval megtöltött csúsztatott palacsinta.
Közkedvelt étel, szerintem nincs is olyan konyha, ahol időnként ne készítenék el valamilyen formában. Igen, ez is egy olyan rakott csoda, amit számtalan módon állíthatunk össze. Nem is gondolnánk, hogy milyen régen jelen van már az étlapokon. A 19. században is sokszor tálalták már, bár akkor még nem ezen a néven. Inkább töltött burgonyának, esetenként tejfölös burgonyának hívták.
Eredetét tekintve azt mondják, a francia-és a német konyha leírásait alakították a kor konyhaművészei a magyar gyomorhoz, magyar evési szokásokhoz. Az alap minden esetben az előre megfőzött és karikákra vágott krumpli volt. Egy 1881-ből fennmaradt recept szerint a krumplin kívül még keményre főzött tojás, vékonyra metélt főtt sódar, és elég sok savanyú tejföl szükségeltetik az étel sikeréhez. Tulajdonképpen mind a mai napig ezt a négy alapot használjuk mi is a készítésénél, annyi különbséggel, hogy sódar helyett általában kolbászt karikázunk közé a legtöbb helyen. Nálam az is megesik, -mivel Bence nem rajong a kolbászos verzióért,- hogy én csak a krumplit-tojást váltogatom a sorba pakolásnál, és besamell szerű mártással locsolgatom, tetejét pedig megszórom reszelt sajttal. Akadt már olyan is, hogy darált húsos ragut tettem a krumplirétegek közé (igen, ez emlékeztethet a pásztorpitére, bárnem pürét használtam) Azt hittem, ez az én nagy találmányom, de kutatásaim közben rá kellett jönnöm, hogy egy 1864-es recept megálmodója már megelőzött. Ő puhára főzött, majd apróra vagdalt borjúaprólékot használt a rakottkrumpli "megbolondítására".
Ti hogy készítitek legszivesebben? Nálatok mit szeret a család?
A brassói aprópecsenye egy könnyen összedobható étel, s bár gyerekkoromban még csak hírből sem ismertem, ma egyaránt szeretem enni, és elkészíteni is. Bár azt hiszem az eredeti recepthez képest "nemes egyszerűséggel" főzöm, de persze úgy vagyok vele, ennek a leírása sincs kőbe vésve. Oly annyira nincs, hogy bár én legtöbbször sertéshúsból készítem, Bence imádja pirított szójakockával, és sokaktól hallottam a csirkemelles változatról is, csak úgy, mint gombával vagy borsóval feltuningolva.
De vajon mi "keltettük életre" ezt a fogást? Honnan érkezett? Kik készítették először? Kérdés, kérdés, kérdés, aminek picit megpróbálok utána menni.
Hű már az első mondat is érdekes, amit találtam a brassói aprópecsenyéről. Úgy szól, hogy történetét legenda övezi. Több feltevés is van arról, hogyan született meg ez az étel. Az egyik szerint valamikor még 1948-ban egy Budapest-Brassó között közlekedő vonaton Gróf Nándor vasutasszakács találta ki. KÉzbe kapva egy szép szűzérmét, néhány szem burgonyát, feketeborsot és fokhagymát, megalkotta az ételt. Dózsa György mesterszakács viszont egy 19. századi szakácskönyvre hivatkozva azt állítja, a pecsenye marhahúsból készíthető el jól, amolyan tokányosan, és bizony Brassóból ered. És itt még nem ér véget a sor, mert többen is "biztos eredetet" tudnak mondani, de két egyforma véleményt nem igazán találtam.
Az én szivemhez talán az a történet áll a legközelebb, mely szerint Óbudán a Weis kiskocsmában a kocsmáros felesége, Pepi néni készítette el az első brassói aprópecsenyét Brassóy Károly asztalosmester születésnapjára. Bár a kedves hölgy nem pirított krumplit, hanem tarhonyát adott mellé köretnek, és bőven megszórta majorannával, ahogy ezt én is teszem a burgonyás verzióval mind a mai napig.
Persze hivatalos történetként legszivesebben az 1950-es évekből való leírást fogadják el sokan, mely szerint az akadozó húsellátás idején egy hétvégén a Mátyáspincébe 1071 darab sertésfarok érkezett. Ebből kellett valami jót és tartalmasat készítenie Papp Endre akkori séfnek készítenie. Ő így ír erről emlékirataiban:
„Mit volt mit tenni, a séfemmel lefaragtattam a húst a csontról-porcról, hagymás zsírban megpirítottuk, hozzá vágtunk kevés paradicsomot, zöldpaprikát, fűszereztük borssal, tettünk bele csöpp fokhagymát, néhány szál friss zöldséget, vékony csíkokra vágott szalonnát, s hagymás reszelt burgonyával tálaltuk.”
Az omminózus nevet pedig az erdélyi konyha iránti tiszteletből kapta az étel.
Ha már ősz, akkor nem hiányozhat a zöldségesek kínálatából a sütőtök sem. Bár sokan termelik nálunk is, az őshazája Amerika. De nem is ez a lényeg, hanem az, hogy kellemes íze mellett számtalan kedvező élettani hatással is bír. A húsa - mint azt sárga színe is mutatja - igen gazdag karotinoidokban. Kalcium, cink, mangán, réz, vas, foszfor, C-vitamin, karotin, biotin, niacin, pantoténsav, A, B1, B2, B6 vitaminok és folsav is megtalálható benne. Gyulladásos betegségek, megfázásos, meghűléses problémák, de tüdőgyulladás és egyéb tüdőkárosodások kezelésekor se feledkezzünk meg róla. Enyhíti az allergikus köhögést, tüsszögést, csökkenti az asztmarohamokat.
A sütőtök a kabakosok vagy tökfélék családjába tartozik, rokonai a főzőtök, laskatök, cukkini, patisszon, görögdinnye és az uborka is. Így nem meglepő, hogy 90 százaléka víz, húsán és magján kívül virága is ehető, ami sülve különleges csemegének számít. Termesztési hely szerint legismertebb hazai változatai a nagydobosi, a kiszombori és az óvári sütőtök.
Na de a viccet félretéve az ősszel együtt számtalan idénygyümölcs is megérkezett, köztük a birsalma is, amit nem mindig kezelünk méltó módon. Ez a rózsafélék családjába tartozó növény Délnyugat-Ázsia kaukázusi területein őshonos. Talán az egyetlen olyan őszi terméskincs, amit nyersen nem lehet fogyasztani. Ember legyen a talpán, aki átharapná ezt a kemény burkot, vagy aki mosolyogva elrágcsálná az igencsak fanyar gyümölcsöt. Pedig a birsalma- nevezik simán birsnek, vagy birskörtének is- számtalan jótékony hatással bír.
Kevesen tudják, de sokkal több ásványi anyag és vitamin van benne, mint az almában. A jól lebomló szénhidrátok mellett meg van benne az A-, B3-, B6-, B9-, C-vitamin, valamint jelentős mennyiségben tartalmaz kalciumot, vasat, magnéziumot, foszfort, káliumot és nátriumot is.
Ha be tudnánk kukucskálni egy még éretlen gyümölcs vastag héja alá, akkor találkozhatnánk a birsalma pektinnel, azzal a vízben oldódó rostanyaggal, ami elősegíti az emésztőrendszer egészséges működését. Mindemellett felelős azért is, hogy a gyümölcslekvárok, dzsemmek elérjék a megfelelő sűrűséget, kötött állapotot. Ezért van az, hogy minden külső adalékanyag nélkül készíthető a birsalmából mondjuk isteni finom "sajt".
De szervezetünkre még számos jó hatással van a pektin. Méregtelenítéskor, vércukor vagy koleszterin rendezésekor, vérnyomás ingadozáskor, izületi problémák esetében, hasmenéskor egyaránt számíthatunk a segítségére.
A feldolgozása valóban nem egyszerű, de aki megbirkózik a tisztítással, az nagyszerű kompótot, befőttet, gyümölcslevet, likőrt, pálinkát, lekvárt, sajtot készíthet belőle, de pár gerezd a savanyú káposztának is jó ízt kölcsönöz.
Nincsenek megjegyzések:
Megjegyzés küldése